Mikor szervezz céges csapatépítő programokat? Téli vagy nyári csapatépítés? Indoor vagy outdoor program ötletek? Budapesti, vagy inkább vidéki csapatépítő helyszín a nyerő? Egynapos vagy több napos csapatépítő? Ne félj a kérdésektől!
Először is tegyünk különbséget a céges csapatépítő és tréning között. Ezt a két fogalmat gyakran összemossák, holott nem ugyanazt takarja. A csapatépítő program gyakorlatilag minden esetben vidám kikapcsolódás jelent, játékos, vicces, kisebb csoportokban megoldható feladatok elvégzésével, ahol a csapatok egymással versenyeznek, a nap végét eredményhirdetés zárja, jutalmazással. A tréning ezzel szemben inkább szakmaiságot feltételez. Igaz ugyan, hogy nem a megszokott irodai környezetben, de szakmai információk, ismeretanyagok átadását jelenti képzés formájában. Gyakran előfordul, hogy a kettőt kombinálják, azaz a nap első felében szakmai képzés zajlik, ami délután szabadabb, szórakoztató programmal folytatódik.
Mielőtt nekifognál egy-egy fontos céges rendezvény megszervezésének, az alábbi kérdések megválaszolása mentén haladj végig. Minél többre van a válaszod, annál kisebb lesz az esélye, hogy csalódni fogsz.
1. Mi indokolja a csapatépítő rendezvény szervezését?
A legjobb, ha különösebb ok nélkül szervezel csapatépítő programot. Persze egy összetartást erősítő rendezvény szervesése megfelelő válasz, megoldás lehet egy-egy cégen belüli problémára. Ugyanakkor, ha rendszeresen szervezel ilyen rendezvényt, lehet, hogy a kollégáid közötti súrlódások fel sem merülnek. Az alkalmazottak mindig hálásak, ha évente 1-2 alkalommal lehetőséget kapnak egy vidám, laza nap játékos programokkal való eltöltésére, az év közbeni munkára motiváltabbá válnak.
Ha mégsem tervezed rendszeresen csapatépítő programok szervezését, az alább felsoroltak mégis okot adhatnak rá:
- – ha bővült a céged, és a bővítés új alkalmazottak felvételével is járt, a hatékonyság érdekében minél előbb el kell végezned a vállalatba való integrálásukat
- – ha a romló gazdasági környezet elbocsájtásokra kényszerített, majd az azt követő konjunktúra lehetővé teszi a dolgozói létszám felduzzasztását
- – ha az év közbeni hajtásban nem jut idő arra, hogy az alkalmazottjaid jobban összekovácsolódjanak
- – ha valamilyen nem várt esemény következtében visszaesik az alkalmazotti motiváció
2. Az év melyik időszakában tanácsos csapatépítést szervezni?
A céges csapatépítő rendezvényeket általában tavasszal, amint megjön a jó idő, illetve kora ősszel szervezik, amikor az időjárásra még a nyárias meleg a jellemző. Bár az év eleji téli hónapok is népszerűek lennének, hiszen sok klassz téli programlehetőség közül válogathatnánk, az utóbbi évtized telei sajnos nem kedveznek a havas programoknak. Mivel a csapatépítő szervezése az esetek 90%-ban outdoor programot jelent, ezért az évszakok, illetve időjárási körülmények jelentős befolyásoló tényezőként hatnak azok szervezésére.
3. Milyen jellegű csapatépítő programokat válassz?
Mindenképpen olyat, amin csapatokban lehet részt venni, nem engedi, hogy a társaság szétszóródjon, és megköveteli az aktív részvételt, továbbá a közös munkát. Nagyon fontos, hogy ne te oszd be a csapatokat aszerint, hogy ki kivel szeret együtt lenni, mert így éppen a csapatépítés lényege veszik el. Ha már mindenképp te szeretnéd meghatározni, hogy kik kerüljenek egy csapatba, ügyelj arra, hogy azok kerüljenek össze, akiknek nehézségeik vannak egymással, és nem felhőtlen köztük a viszony. Ez elsőre úgy tűnket, hogy kiszúrtál velük, de valójában így teremtesz lehetőséget arra, hogy közelebb kerüljenek egymáshoz, jobban megismerkedjenek és megértsék egymást, hiszen a csapatépítő feladatok közbeni összedolgozás szükségessége rákényszeríti őket erre. De a legoptimálisabb mégis az, ha kollégáid a helyszínen, véletlenszerűen kerülnek csoportokba, ezt pedig bízd csak a rendezvényszervező csapatra.
A csapatépítő programok lehetnek aktívak, ügyességet és állóképességet igénylők, illetve logikai programok, amik inkább a szellemi képességeket veszik igénybe, mint sem a fizikumot. Mielőtt döntesz, melyiket választod, mindenképp vedd figyelembe, hogy milyen beállítottságúak, és életkorúak a céged munkatársai. Ha idősebbeknek választasz nagyon aktív programot, ha végig is csinálják, nem biztos, hogy jól fogják érezni magukat. Ugyanakkor, ha a sok a fiatal a csapatban, és nem pörgős programokat választasz, unatkozni fognak.
4. Fél napos, vagy egynapos csapatépítő?
A határozott válaszunk: az egynapos csapatépítést javasoljuk. Sőt, érdemes törekedni arra, hogy akár még ennél is több időt töltsön együtt a társaság. Időnként találkozunk olyan megkeresésekkel is, hogy szervezzünk programokat 2-3 óra időtartamban, mert csak ennyi idő van, de akadt olyan vállalat, aki mindössze 1 órát szánt erre. Ezeknek a kéréseknek nem tudunk eleget tenni. Egy 1-3 órás csapatépítő nem éri el a célját. Az csak a kisebb gond, hogy a cég feleslegesen lapátolja ki a pénzét az ablakon, sokkal rosszabb, hogy az alkalmazottakban ellenérzéseket fog kiváltani, hiszen érthetően gondolják azt, hogy nem fontosak annyira a cégnek, hogy értékelhető időt fordítsanak rájuk.
5. Csapatépítés Budapesten, vagy inkább irány vidékre?
A választást behatárolja a rendelkezésre álló időkeret is. Fél, és egynapos időtartamban nehézkes vidéki csapatépítőt szervezni, hiszen 2-3 óra eleve eltelik az oda-, és visszaútra, az utazás ráadásul fárasztó is. Ha azonban budapesti céget vezetsz, és másfél, két napot is tudsz programokra fordítani, egyértelműen a vidéki helyszíneket javasoljuk. A belvárosi nyüzsgésből a lassabb folyású, szabadabb vidéki élet érzése jelent kiszakadást, másrészt rengeteg klassz vidéki csapatépítő program vár benneteket olyan helyszíneken, ahova sokan közületek talán el sem jutnátok a hétköznapokban.
Szerző: Krisztián